حافظه کش

بسیاری از مواقع پیش می آید که پس از تغییر و ست کردن دی ان اس های دامنه، نمی توانیم به هاست خود دسترسی داشته باشیم و یا اینکه اطلاعاتی که نمایش داده می شود، همچنان از سرور قبلی خوانده می شود. در بسیاری از موارد مشاهده شده، این مشکل به دلیل این است که هنگام فراخوانی یک آدرس، مرورگرتان به حافظه کش مراجعه می کند.

برای اینکه بدانیم حافظه کش چیست این مطلب را مطالعه کنید.

هربار که شما اقدام به ورود به یک سایت می کنید، مرورگر باید تمامی فایل ها اعم از CSS، HTML، javascript، تصاویر و ... بارگذاری کند. اگر این اطلاعات در حافظه کش مرورگرتان ذخیره شود، عملا دسترسی به آن اطلاعات سریعتر انجام می شود و شما با سرعت بیشتری می توانید به سایت موردنظر دست یابید.

به طور خلاصه و کمی تخصصی تر می توان گفت حافظه نهان یا کش (Cache) مرورگر قسمتی از حافظه جانبی است که کپی‌ای از آیتم‌هایی که قبلاً توسط کاربر در یک صفحه وب مرور شده اند را نگه داری می‌کند. این آیتم‌ها ممکن است تصاویر گرافیکی (مانند لوگوها، بنرها و به طور کل، تمامی تصاویر صفحه مورد نظر)، کل صفحه وب، فایل‌های CSS و... باشند.

زمانی که کاربر برای بار اول یک صفحه وب را مرور می‌کند، تمامی منابع (مانند تصاویر و...) جدید توسط مرورگر بارگیری (Download) شده سپس به کاربر نشان داده می‌شود. در این هنگام مرورگر برخی از این منابعی که بند اول نام برده شدند را کدگذاری کرده (به دلیل مسائل امنیتی)، سپس در قسمتی از حافظه جانبی ذخیره می‌کند. این آیتم‌های ذخیره شده که در اصل کپی‌ای از منابع اصلی خود هستند، حافظه نهان مرورگر (Browser Cache) نامیده می‌شوند. هر یک از فایل‌های کش شده تاریخ انقضاءای دارند که ممکن است توسط وب سرور یا خود مرورگر مشخص شود.

اگرچه وجود این حافظه باعث افزایش سرعت دستیابی به اطلاعات می شود اما همانطور که در بالا اشاره شد، گاهی موجب اختلال می شود. حتی زمانی ممکن است که تغییراتی از جانب سازندگان و یا طراحات وب سایت انجام شود ولی به این دلیل که مرورگر به شما اطلاعات کش شده را نمایش می دهد شما قادر به مشاهده تغییرات نیستید. در این گونه موارد با فشردن کلید CTRL+F5 می توانید صفحه را مجددا بارگذاری و تغییرات را مشاهده کنید.

 

 

  • 0 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

اتصال ریموت به mysql در دایرکت ادمین

گاهی نیاز است از سرور دیگری به صورت ریموت به دیتابیس Mysql متصل شویم بدین منظور مراحل زیر را در...

ایجاد پکیج در پنل ریسلری دایرکت ادمین

از بخش Account Management گزینه ی Add Packages را انتخاب کنید. حال با توجه به توضیحات زیر ، به...

قوانین و مقررات ثبت دامنه IR

قوانین و مقررات ثبت دامنه‌های درجه یک و درجه دو تحت پسوند ir. » شرایط ثبت دامنه با پسوند ir.-...

تفاوت بین hit ،visit ،Page view و Visitor

یک مدیر وب‌سایت از لحظه‌ای که وب‌سایت خود را دردسترس همگان (بستر اینترنت) قرار می‌دهد بارها و...

SEO چیست؟

SEO یا Search Engine Optimiztion راهی برای افزایش ترافیک سایت است.به عبارت دیگر بهینه سازی مطالب...